صرفه جویی انرژی در یخچال و فریزر

جهت صرفه‌جویی انرژی در یخچال و فریزر در هنگام خرید و استفاده از آن به موارد زیر توجه فرمایید.

الف) درهنگام خرید یخچال و فریزر به موارد ذیل توجه کنید:

یخچال و فریزری را انتخاب کنید که ضمن داشتن علامت استاندارد دارای رده انرژی بالاتری در برچسب انرژی باشد.

میزان مصرف برق هر دستگاه الکتریکی بر روی صفحه مشخصات فنی آن حک شده است.در هنگام خرید یخچال به این نکته توجه داشته باشید که مصرف انرژی یخچال فریزرهای کنار به کنار (چسبیده)، نسبت به مدلهای هم اندازه ای که فریزر آنها در قسمت بالا قرار دارد، بیشتر است.

در هنگام خرید یخچال فریزر،اندازه یخچال را با توجه به افراد خانواده انتخاب نمایید، اگر یخچالی بزرگ خریداری نمایید که نتوانید از همه ظرفیت آن استفاده کنید و یخچال خالی یا نیمه خالی بماند،انرژی به هدر رفته ومصرف برق افزایش می یابد. عمومی‌ترین و کارآمد‌ترین مدل‌ها ۱۶ تا ۲۰ فوتی هستند. در بسیاری از موارد یک یخچال فریزر ۱۴ فوت یا حتی ۱۲ فوت می‎تواند نیاز یک خانواده ۲ تا ۴ نفره را برآورده سازد.

یخچال و فریزری را انتخاب کنید که مجهز به سیستم برفک آب‌کن اتوماتیک باشد. زیرا با افزایش قشر برفک‌ها مصرف انرژی افزایش می یابد.

ب) در هنگام استفاده از یخچال فریزر موارد زیر را جهت کاهش مصرف انرژی مد نظر داشته باشید

قرار دادن یخچال و فریزر در مجاورت دستگاه‎های گرمازا مثل اجاق گاز، آب گرم‎کن، شوفاژ و همچنین زیر نور مستقیم خورشید، مصرف انرژی آنرا افزایش می‎دهد. درصورتی که امکان دیگری برای قراردادن یخچال و فریزر در آشپزخانه وجود نداشته باشد، با یک پوشش مناسب (عایق حرارتی) دستگاه را از حرارت و گرما حفظ کنید.

فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا باید حداقل به اندازه ۲۰ سانتی‎متر با دیوار فاصله داشته باشد. ضمناً لازم است لوله‎های پشت یخچال و فریزر حداقل سالی دو بار گردگیری شود. رعایت این موارد سبب انتقال حرارت بهتر بین هوا و لوله‎ها خواهد شد.

 یخچال و فریزر باید بر روی یک سطح تراز و صاف قرار گیرد، در غیر این صورت باعث می‎شود تا درب یخچال بطور کامل بسته نشود و کارکرد درستی نداشته و در نهایت مصرف انرژی آن افزایش یابد.

سعی کنید غذاها را به موقع مصرف کنید هم غذاها را تازه تر بخورید و هم مصرف برق کمتری داشته باشید.

مواد غذایی را پیش از سرد شدن کامل در یخچال و فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال و بویژه فریزر خودداری کنید زیرا این کار سبب ایجاد فشار زیادی بر موتور آن خواهد شد.

از کنار هم‎چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر پرهیز کنید. چون این کار گردش هوا را در داخل یخچال و فریزر دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می‎شود.

جهت نگهداری مواد غذایی، پس از گذاشتن آنها در کیسه‎های فریزر، در آنها را به صورتی ببندید که دیگر هوای اضافی در داخل آن وجود نداشته باشد. در ضمن بر روی هر یک از کیسه‎ها برچسبی که حاوی مطالبی همچون نام مواد غذایی، نوع آن (سرخ شده ، پخته ، خام و …) و تاریخ منجمد کردن باشد را بچسبانید. چنین برچسبی را با اطلاعات کلی‎تر شامل فهرست مواد غذایی داخل هر سبد، کشو، قفسه و یا طبقه نیز تهیه کرده و در محل مناسب بچسبانید. به این ترتیب دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز بسیار آسان خواهد شد و مدت زمان کمتری صرف جستجوی ماده غذایی موردنظر می‌شودبه این ترتیب هوای سرد یخچال کمتر به هدررفته و در مصرف برق بیشتر صرفه جویی می شود.

از باز و بسته کردن بیهوده‌ی در یخچال و فریزر پرهیز کنید.

سعی کنید از منجمد کردن مواد غذایی و سبزیجات در فصل‎هایی که دسترسی به مواد غذایی تازه وجود دارد، خودداری نمایید.

نوار لاستیکی درب یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف و کارآیی خود را از دست می‎دهد. توصیه می‎شود که سالی یکبار سالم بودن نوارها کنترل شود تا در صورت کوچکترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام گردد.

از قرار دادن انواع قوطی‎های کنسرو، رب گوجه‎فرنگی، گالن‎ها و بطری‎های حاوی شربت، ترشیجات، شیشه‎های مربا، عسل و … در یخچال خودداری کنید. این کار باعث اشغال بی ‎مورد فضای یخچال و فریزر و به تبع آن افزایش مصرف انرژی دستگاه خواهد شد.

باید توجه داشت که تنظیم صحیح و به موقع ترموستات یخچال و فریزر با توجه به مواردی همچون حجم و میزان مواد غذایی درون آنها ، محل قرار گرفتن یخچال و فریزر و دمای محیط وسایل مزبور، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی این وسایل خواهد داشت و به عبارتی تنظیم نادرست و یا عدم توجه به تنظیم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و یا یخ‎زدگی مواد غذایی و به تبع آن افزایش مصرف انرژی خواهد شد. بنابراین درجه ترموستات فریزر را معمولاً بین ۱۵ تا ۱۸ درجه زیر صفر و درجه ترموستات یخچال را بین ۳ تا ۴ درجه بالای صفر تنظیم کنید.

پس از هر بار شستشو برای یکنواخت شدن سرمای داخل یخچال و فریزر، باید چند ساعت یخچال و فریزر خالی بوده و با در بسته کار کند.