سامانه کنترل هوشمند فن کویل

سیستم فن کوئل به عنوان یکی از متداولترین دستگاه های تهویه مطبوع در بسیاری از هتلها و متلها و ساختمانهای آپارتمانی و اداری و بیمارستانی استفاده میشود.

به طور کلی از این سیستم در مواردی استفاده میشود که بخواهیم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه کنترل شود. همچنین با استفاده از این سیستم از انتقال آلودگی بین اتاقها جلوگیری خواهدشد.

مزایای سامانه‌های هوشمند کنترل فن کویل

عمده محصولات موجود در بازار دارای مشخصات زیر هستند:
 • دارای صفحه نمایش گرافیکی و فارسی
 • کاهش محسوس مصرف گاز و برق و بهینه سازی مصرف انرژی
 • تنظیم هوشمند دمای آسایش ساختمان
 • قابلیت تفکیک دماهای صبح/عصر، ظهر و شب
 • دارای تقویم شمسی با قابلیت تنظیم زمانی-دمایی دستگاه
 • قابلیت کنترل فن کویل به صورت روشن/خاموش
 • دارای کنترل از راه دور (ریموت کنترل) برای کنترل فرستنده از راه دور
 • تنظیمات آسان دستگاه با استفاده از کلیدهای تعبیه شده بر روی فرستنده و یا با استفاده از ریموت کنترل دستگاه.

محصولات متنوع با مشخصات زیر در بازار موجود هستند:

 • کنترل کننده هوشمند فن کویل (ترموستات هوشمند با دور اتوماتیک)

بکمک این کنترلر دیجیتال که برروی فن کویلهای زمینی موجود نصب میگردد دور فن بر اساس دمای تنظیمی محیط بطور خودکار تغییر می کند که ضمن کاهش میزان مصرف برق فن ،بمیزان ۱۰-۱۵ درصد در میزان بار سرمایشی در تابستان و بار گرمایشی در زمستان صرفه جویی بعمل می آید . کنترل هوشمند و دقیق فن کویل ،کاهش سر وصدای ناشی از قطع و وصل موتور و نمایش دیجیتالی دمای اتاق از ویژگی های این کنترلر می باشد.

 • کنترل کننده هوشمند فن کویل با تایمر قابل برنامه ریزی روزانه و هفتگی :

بکمک این کنترلر علاوه بر کنترل اتوماتیک دور فن کویل بر اساس دمای ست پوینت تنظیمی قابلیت برنامه ریزی جهت تنظیم ساعات کار روزانه وهفتگی میسر میباشد که با انجام این عمل صرفه جویی قابل ملاحظه ای (حداکثر تا ۳۵درصد ) در بخش تامین بار سرمایشی وگرمایشی در موتورخانه صورت میگیرد. خاموشی فن کویلها در ساعات غیر اداری از جمله روشهای مدیریت انرژی این کنترلر میباشد .

 • کنترل کننده هوشمند فن کویل با قابلیت تشخیص حضور فرد و با مود  اقتصادی :

این کنترلر هوشمند برای کنترل خودکار دمای اتاق بر اساس استفاده یا عدم استفاده از اتاق مناسب میباشد .بدین صورت در صورت استفاده از اتاق دمای آن در محدوده دمای آسایش (مثلا ۲۲ درجه سانتیگراد) تنظیم میشوند .همچنین در صورت عدم استفاده از اتاق بیش از زمان مشخص دمای آن در محدوده دمای اقتصادی (بعنوان مثال ۳۰ درجه سانتیگراد در تابستان و یا ۱۴ درجه سانتیگراد در زمستان) تنظیم میگردد.این تغییر بصورت خودکار و بااتصال خروجی سنسور تشخیص حضور به ورودی کنترلر قابل انجام میباشد .با استفاده از کلید موجود بر روی ترموستات یا تغییر ورودی مخصوص امکان انتخاب مود کاری زمستانی یا تابستانی وجود دارد .از قابلیتهای دیگر این ترموستات تنظیم دستی یا اتوماتیک سرعت فن برای فن کوئلهای چند سرعته میباشد.

 با استفاده از تنظیمات موجود می توان چند پارامتر را تنظیم کرد:
 1. دمای آسایش
 2. تنظیم دو زمان تاخیر مستقل برای تغییر از مود آسایش به اقتصادی و بر عکس

از ویژگیهای برتر دیگر این سامانه امکان مدیریت هوشمند سیستم روشنایی با توجه به حضور فرد در اتاق میباشد . این سیستم برای کنترل خودکار روشنایی در محل هایی که عمده فعالیت ها بصورت نشسته و کم تردد در آن جریان دارد (بعنوان مثال اتاق کار ،کلاس درس ،اتاق کنفرانس ،رستوران و…)مناسب است .لذا حساسیت تشخیص این حسگرها از حسگرهای تشخیص حرکت بیشتر میباشد .این سیستم دارای دو خروجی مستقل برای کنترل روشنایی (با خروجی ۱) و کنترل سیستم سرمایشی نظیر کولر ، اسپیلت و فن کویل  (با خروجی ۲) را دارد .

با استفاده از پیچ های تنظیم میتوان چند پارامتر را تنظیم نمود :
 1. تنظیم میزان شدت روشنایی (لوکس) مورد نیاز برای محل مورد استفاده (خروجی ۱)
 2. تنظیم زمان خاموش شدن در صورت عدم استفاده از محل (هرخروجی تنظیم زمانی مستقل به خود را دارد -تنظیم حساسیت یا برد پوشش حسگر

کنترل کننده هوشمند ناحیه ای با قابلیت کنترل همزمان سیستم سرمایش وگرمایش(فن کویل )،تهویه ،روشنایی،رطوبت ، سنسور حضور فرد  ،گازCO2،کنترل پنجره ،کنترل شبکه هوارسان VAV،امکان مانیتورینگ  ومدیریت تمامی نقاط تحت کنترل با یک کامپیوتر مرکزی:

این کنترلر دارای ساختار متمرکز بوده و فاکتورهای بسیاری از محیط را تحت کنترل قرار می دهد. با این سامانه همزمان می توان سرمایش و گرمایش ، تهویه ، روشنایی، رطوبت، گاز CO2 (جهت تعیین تعداد نفرات موجود در هر ناحیه از طریق بازدم افراد که گاز دی کسید کربن تولید میگردد ومیزان آْن افزایش می یابد)،وضعیت پنجره ها و.. را کنترل نمود.

این کنترلر هوشمند برای کنترل خودکار دمای هر ناحیه یا زون و با پوشش خروجی شبکه ای  بر اساس استفاده یا عدم استفاده ازهر فضا  مناسب میباشد.در صورت استفاده از هر فضا  دمای آن در محدوده دمای آسایش (مثلا ۲۲ درجه سانتیگراد) تنظیم میشوند و همچنین در صورت عدم استفاده از اتاق بیش از زمان مشخص دمای آن در محدوده دمای اقتصادی (بعنوان مثال ۳۰ درجه سانتیگراد در تابستان و یا ۱۴ درجه سانتیگراد در زمستان )تنظیم میگردد.این تغییر بصورت خودکار و بااتصال خروجی سنسور تشخیص حضور به ورودی کنترلر قابل انجام میباشد. با یکپارچه سازی تمامی نقاط واتاقهای هر بخش مسئول تاسیسات میتواند وضعیت تمامی نقاط تحت پوشش را از لحاظ کنترل و وضعیت دما ،میزان دی اکسید کربن ، روشنایی ،رطوبت ،وضعیت پنجره ها و کنترل دمای ست پوینت های نقاط مختلف را بر روی یک کامپیوتر مدیریت نماید . با استقرار این سامانه عملا کلیه شرایط ترمودینامیکی اتاقها و سالنها بطور مرکزی وتوسط بخش تاسیسات مدیریت می شود .بگونه ای که تنظیم دستی فن کویل توسط افراد داخل هر اتاق و براساس  سلیقه نمیباشد که از این طریق صرفه جویی قابل توجه ای در بخش سرمایش وگرمایش انجام خواهد شد .با استقرار این سامانه مدیریت هوشمند، ذخیره سازی انرژی در بخش سرمایش وگرمایش هر ناحیه بطور هدفمند، مدیریت وکنترل می گردد

از ویژگیهای منحصر بفرد سیستم کنترل مذکور ،امکان مانیتورینگ و بررسی وضعیت تک تک ناحیه ها میباشد .بدین ترتیب حتی مسئول مرکزی تاسیسات ساختمان قادر خواهد بود که حتی ازباز شدن پنجرهای قسمتهای مختلف مطلع شده و بتواند تدابیر لازم را جهت جلوگیری از پرت انرژی انجام دهد .