الکتروموتورهای راندمان بالا

الکتروموتورها یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در بخش تجاری، صنعتی و خانگی می­باشند که وظیفه تأمین نیروی محرکه تجهیزاتی از قبیل پمپ ها، فن ها، کمپرسورها و .. را دارند. الکتروموتورها سهم قابل توجهی در بهای تمام شده تجهیزات دارند.

از این رو تولیدکنندگان به دنبال کاهش بهای تجهیز تولیدی، اغلب به سراغ الکتروموتورهای با قیمت کمتر می­روند. الکتروموتورهای ارزان­تر دارای راندمان پایین و همچنین طول عمر کمتری می­باشند. از طرفی بیش از نیمی از برق تولیدی در جهان بواسطه الکتروموتورها مصرف می­شود. بخش قابل توجهی از تلفات انرژی در سیستم­های محرکه الکتروموتوری، مربوط به قسمت­های مکانیکی بوده و حدود 40 درصد آن مربوط به بخش­های الکتریکی می­باشد. لذا با توجه به اهمیت بالای مدیریت مصرف انرژی در بخش های مختلف مصرفی، یکی از راهکارهای موثر در کاهش مصرف انرژی، استفاده از الکتروموتورهای راندمان بالا می­باشد، که پتانسیل کاهش 10 درصدی در مصرف انرژی سیستم­های محرکه الکتروموتوری را دارند.

الکتروموتورهای راندمان بالا، به دلیل استفاده از فولاد با کیفیت بالا و ضخامت کمتر، سیم پیچی با راندمان بالا، افزایش سطح مقطع هادی­ها و در نتیجه کاهش مقاومت الکتریکی، انتخاب بلبرینگ و یاتاقان با کیفیت بالا و کاهش اصطکاک و در نتیجه کاهش تلفات حرارتی، خنک تر کار کرده و بازدهی و طول عمر بیشتری نسبت به الکتروموتورهای استاندارد دارد.

28 2

با این حال یکی از موارد تأثیرگذار در نادیده گرفتن الکتروموتورهای راندمان، بالا بودن 15 تا 30 درصدی قیمت این نوع از الکتروموتورها نسبت به الکتروموتورهای استاندارد می­باشد. اما جالب است بدانید هزینه کارکرد سالیانه الکتروموتورهای استاندارد، حدوداٌ بین 10 تا 20 درصد بهای کلی آنها می­باشد. در صورتی که هزینه کارکرد در الکتروموتورهای راندمان بالا، به 8 تا 12 درصد بهای کلی آنها کاهش می­یابد. این امر نشان می­دهد استفاده از الکتروموتورهای راندمان بالا به منظور کاهش انرژی مصرفی مقرون به صرفه بوده و در مدت زمان کوتاهی بازگشت سرمایه را به دنبال خواهد داشت.

28 3

Type & Press Enter
Type & Press Enter