پنجره هوشمند

انرژی مصرفی در بخش ساختمان بخش قابل توجهی از کل تقاضای انرژی را شامل می­شود. از این رو بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان­ها در چند دهه اخیر بسیار مورد توجه واقع شده است.

پنجره­ ها نیز به عنوان اجزایی از ساختمان با کارایی انرژی پایین می­باشند که باعث اتلاف حدود یک سوم از انرژی مصرفی در ساختمان­ها می­شوند. لذا افزایش کارایی حرارتی پنجره­ ها از جمله اقدامات موثر در راستای کاهش انرژی مصرفی ساختمان­ها می­ باشد که باعث کاهش انتشار آلاینده های زیست محیطی نیز خواهد شد. با این وجود در سالهای اخیر، فناوری حاکم بر ساخت پنجره­ ها و نماهای شیشه ­ای ساختمان­ها پیشرفت چشم­گیری داشته است. نتیجه این پیشرفت، دستیابی به ساختار پنجره ­های هوشمند می­­باشد، که می­توانند ویژگی­های خود را تغییر دهند. به عبارتی پنجره ­های هوشمند می­توانند مانع عبور تشعشعات نامطلوب خورشیدی شوند و کارایی انرژی ساختمان را در سطح بالایی حفظ کنند. از جمله مهم­ترین ویژگی­ های پنجره هوشمندمی­توان موارد زیر را نام برد:

  • کنترل عبور نور و کنترل دید: در پنجره­ های هوشمند، شیشه­ ها می­توانند در دو حالت مات، برای جلوگیری از نفوذ مستقیم نور خورشید و حالت شفاف برای کاهش شدت نور تابشی تغییر یابند.

32 1 smart windows

  • کنترل انتقال حرارت: پنجره ­های هوشمند با توجه به اینکه اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش را منعکس می­کنند، با ممانعت از انتقال حرارت تشعشعی باعث کاهش دمای فضای داخلی ساختمان در فصول گرم می­شوند. در صورتی که در فصول سرد سال با تغییر حالت، امکان انتقال اشعه مادون قرمز را ایجاد کرده و باعث گرمایش فضای داخلی ساختمان می­شوند. همچنین این پنجره ­ها با توجه به ساختار خود، تبادل حرارت هدایتی فضای داخل ساختمان و  محیط بیرون را به شدت کاهش می­دهند.
  • عایق صوتی: پنجره­ های هوشمند عایق صوتی خوبی هستند و تا حد قابل قبولی مانع از عبور صدا به فضای داخلی ساختمان می­شوند.
  • مقاومت بالا: با توجه به آزمایشات انجام شده، در صورت شکستن شیشه­ های هوشمند، خرده ­های شیشه پراکنده نشده و ساختار این شیشه­ ها باعث نگه­داری تکه­ های شیشه در کنار هم می­شود. لذا این شیشه­ ها در زمان شکستن از قاب خود خارج نمی­شوند و تا زمان تعویض شیشه، خطر ریزش وجود نخواهد داشت.
  • هزینه نگه­داری پایین: شیشه­ های هوشمند مصرف پایینی دارند و هزینه اولیه نصب آن­ها با کاهش هزینه ­های ناشی از کارکرد دستگاه­های سرمایشی و گرمایشی طی چند سال برگشت پذیر می­باشد. از طرفی شیشه ­های هوشمند مانند شیشه­ های معمولی هزینه نگه­داری خاصی ندارند.
Type & Press Enter
Type & Press Enter