الکتروموتورهای راندمان بالا

الکتروموتورها یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در بخش تجاری، صنعتی و خانگی می­باشند که وظیفه تأمین نیروی محرکه تجهیزاتی از قبیل پمپ ها، فن ها، کمپرسورها و .. را دارند. الکتروموتورها سهم قابل توجهی در بهای تمام شده تجهیزات دارند.

از این رو تولیدکنندگان به دنبال کاهش بهای تجهیز تولیدی، اغلب به سراغ الکتروموتورهای با قیمت کمتر می­روند. الکتروموتورهای ارزان­تر دارای راندمان پایین و همچنین طول عمر کمتری میی‌باشند. از طرفی بیش از نیمی از برق تولیدی در جهان بواسطه الکتروموتورها مصرف می­شود. بخش قابل توجهی از تلفات انرژی در سیستم­های محرکه الکتروموتوری، مربوط به قسمت­های مکانیکی بوده و حدود ۴۰ درصد آن مربوط به بخش­های الکتریکی می­باشد. لذا با توجه به اهمیت بالای مدیریت مصرف انرژی در بخش های مختلف مصرفی، یکی از راهکارهای موثر در کاهش مصرف انرژی، استفاده از الکتروموتورهای راندمان بالا می­باشد، که پتانسیل کاهش ۱۰ درصدی در مصرف انرژی سیستم­های محرکه الکتروموتوری را دارند.

الکتروموتورهای راندمان بالا، به دلیل استفاده از فولاد با کیفیت بالا و ضخامت کمتر، سیم پیچی با راندمان بالا، افزایش سطح مقطع هادی­ها و در نتیجه کاهش مقاومت الکتریکی، انتخاب بلبرینگ و یاتاقان با کیفیت بالا و کاهش اصطکاک و در نتیجه کاهش تلفات حرارتی، خنک تر کار کرده و بازدهی و طول عمر بیشتری نسبت به الکتروموتورهای استاندارد دارد.

با این حال یکی از موارد تأثیرگذار در نادیده گرفتن الکتروموتورهای راندمان، بالا بودن ۱۵ تا ۳۰ درصدی قیمت این نوع از الکتروموتورها نسبت به الکتروموتورهای استاندارد می­باشد. اما جالب است بدانید هزینه کارکرد سالیانه الکتروموتورهای استاندارد، حدوداٌ بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بهای کلی آنها می­باشد. در صورتی که هزینه کارکرد در الکتروموتورهای راندمان بالا، به ۸ تا ۱۲ درصد بهای کلی آنها کاهش می­یابد. این امر نشان می­دهد استفاده از الکتروموتورهای راندمان بالا به منظور کاهش انرژی مصرفی مقرون به صرفه بوده و در مدت زمان کوتاهی بازگشت سرمایه را به دنبال خواهد داشت.