ساختمان سبز

با توجه به افزایش تقاضای انرژی، در چند دهه اخیر فعالیت های گسترده­ ای در زمینه صرفه ­جویی مصرف انرژی آغاز شده است.

با توجه به سهم ۴۰ درصد بخش ساختمان از تقاضای انرژی و تولید بیش از ۳۶ درصد دی ­اکسید کربن و گازهای گلخانه ­ای، بهره­ برداری از ساختمان­های سبز مورد توجه جامعه مهندسین واقع شده است. این ساختمان­ها از جمله سازه­ های سازگار با محیط زیست می­باشند که با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی، استفاده از فناوریهای نوین به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده از منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر طراحی می­شوند. از این رو در طراحی ساختمان­های سبز ویژگی­ها ی خاصی در نظر گرفته می­شود که در ادامه برخی از آن­ها ذکر شده ­اند؛

طراحی سازه با توجه به شرایط اقلیمی:

طراحی ساختمان سبز باید با توجه به شرایط اقلیمی انجام شود. به گونه ­ای که استفاده حداکثری از منابع اقلیم امکان پذیر باشد. به عنوان مثال؛ موقعیت پنجره­ ها، دیوار­ها و سایبان­ها باید به گونه­­ ای جهت یابی ­شوند تا باعث ایجاد سایه در تابستان و بیشترین بهره از انرژی خورشیدی در زمستان گردد.

استفاده از پوشش سبز:

استفاده از پوشش سبز بر روی بام و نمای ساختمان باعث کاهش گاز­های آلاینده زیست محیطی، کاهش دمای محیط در فصل گرما و کاهش آلودگی صوتی می­شود.

صرفه­ جویی در مصرف انرژی:

طراحی ساختمان سبز با هدف حفاظت از منابع انرژی تجدیدناپذیر، جلوگیری از آلودگی محیط زیست و کاهش میزان مصرف انرژی می باشد. از این رو در طراحی خانه سبز روش­هایی به کار می­روند که عبارتند از؛ استفاده از سیستم­های کم مصرف و پربازده، استفاده از عایق­ها، پنجره­ های دوجداره و مصالح ساختمانی با مقاومت حرارتی بالا، استفاده از سیستم­های مدیریت انرژی و ادوات هوشمند که با اعمال کنترل بر روی بخش­های مختلف ساختمان اعم از تأسیسات حرارتی و برودتی، سیستم روشنایی و … امکان مدیریت و کاهش مصرف انرژی را فراهم می­کنند.

استفاده از انرژی­های نو:

با توجه به رو به اتمام بودن سوخت­های فسیلی و مخاطرات زیست محیطی ناشی از استفاده از آن­ها، بهره گیری از منابع انرژی پاک یکی از ویژگی­های مهم ساختمان­های سبز است. از جمله اقدامات انجام شده در راستای استفاده از انرژی­های نو، می­توان استفاده از صفحات خورشیدی به منظور تأمین انرژی الکتریکی، استفاده از آبگرمکن­ های خورشیدی و استفاده از لوله­ های خورشیدی به منظور انتقال نور تابشی خورشید به قسمت­های مختلف ساختمان برای ایجاد روشنایی را نام برد.