پمپ خورشیدی

پمپ­ها از جمله تجهیزات پرکاربرد در بخشهای صنعتی، خانگی و کشاورزی می­باشند که با دریافت انرژی از یک منبع خارجی و انتقال آن به سیال، با ایجاد اختلاف فشار باعث انتقال سیال از نقطه­ ای به نقطه دیگر می­شوند.

انرژی خورشیدی یک منبع انرژی مناسب برای کارکرد پمپ می­باشد که از سال ۱۹۹۰ مورد توجه واقع شده است. در این نوع سیستم­ها، انرژی مورد نیاز پمپ، در طول روز با استفاده از انرژی خورشید تأمین می­شود. همچنین با استفاده از باتری در ساختار این سیستم، می­توان با ذخیره انرژی تولیدی توسط پنل خورشیدی در طول روز، انرژی مورد نیاز برای کارکرد پمپ را در ساعات شب نیز تأمین کرد.

پنل­های خورشیدی، که وظیفه تولید انرژی الکتریکی با جذب تابش خورشید را دارند، از جمله اجزای مهم در راه­ اندازی سیستم پمپ های خورشیدی می­باشند، که حدود ۸۰ درصد از هزینه کلی سیستم را نیز به خود اختصاص می­دهند. اندازه پنل فوتوولتائیک مورد استفاده در سیستم پمپ خورشیدی، وابسته به اندازه پمپ، مقدار آب مورد نیاز و میزان تابش خورشید در منطقه مورد نظر می­باشد.

در سیتسم پمپ خورشیدی، پمپ مورد استفاده می­تواند پمپ تک فاز، سه فاز، سیرکولاتور ،پمپ طبقاتی یا پمپ لجن کش باشد. همچنین موتور مورد استفاده در سیستم پمپ خورشیدی، می­تواند از نوع جریان متناوب (AC) و یا جریان مستقیم (DC) باشد. موتورهای جریان مستقیم اغلب برای کاربردهایی در محدوده ۴ کیلووات؛ همچون تأمین آب آشامیدنی و فواره­ و آّبیاری مزارع، مورد استفاده قرار می­گیرند. لذا با توجه به اینکه بازده در موتورهای DC، نسبت به موتورهای AC با اندازه مشابه، ۱۰۰% بهتر می­باشد، در صورت استفاده از پمپ DC، اندازه پنل خورشیدی مورد نیاز کاهش یافته و در نتیجه باعث کاهش هزینه­­‌ها خواهد شد.

پمپ های خورشیدی اغلب در مصارف کشاورزی و در مناطقی که دسترسی به شبکه برق رسانی وجود نداشته و یا مشکل می­باشد، مورد استفاده قرار میگیرند. هرچند هزینه اولیه پمپ خورشیدی بیشتر می­باشد، اما با توجه به بهره­برداری از منبع انرژی رایگان خورشیدی، طول عمر بالای تجهیزات به دلیل استفاده از برق DC و هزینه نگه­داری بسیار کم، بازگشت سرمایه اولیه طی ۳ تا ۵ سال امکان پذیر می­باشد.