پنجره هوشمند

انرژی مصرفی در بخش ساختمان بخش قابل توجهی از کل تقاضای انرژی را شامل می­شود. از این رو بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان­ها در چند دهه اخیر بسیار مورد توجه واقع شده است.

پنجره­ ها نیز به عنوان اجزایی از ساختمان با کارایی انرژی پایین می­ باشند که باعث اتلاف حدود یک سوم از انرژی مصرفی در ساختمان­ها می­شوند. لذا افزایش کارایی حرارتی پنجره­ ها از جمله اقدامات موثر در راستای کاهش انرژی مصرفی ساختمان­ها می­ باشد که باعث کاهش انتشار آلاینده های زیست محیطی نیز خواهد شد. با این وجود در سالهای اخیر، فناوری حاکم بر ساخت پنجره­ ها و نماهای شیشه ­ای ساختمان­ها پیشرفت چشم­گیری داشته است. نتیجه این پیشرفت، دستیابی به ساختار پنجره ­های هوشمند می­­باشد، که می­ توانند ویژگی های خود را تغییر دهند. به عبارتی پنجره ­های هوشمند می­توانند مانع عبور تشعشعات نامطلوب خورشیدی شوند و کارایی انرژی ساختمان را در سطح بالایی حفظ کنند.

از جمله مهم­ترین ویژگی­ های پنجره هوشمندمی ­توان موارد زیر را نام برد:

کنترل عبور نور و کنترل دید:

در پنجره­ های هوشمند، شیشه­ ها می­توانند در دو حالت مات، برای جلوگیری از نفوذ مستقیم نور خورشید و حالت شفاف برای کاهش شدت نور تابشی تغییر یابند.

کنترل انتقال حرارت:

پنجره ­های هوشمند با توجه به اینکه اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش را منعکس می­ کنند، با ممانعت از انتقال حرارت تشعشعی باعث کاهش دمای فضای داخلی ساختمان در فصول گرم می­شوند. در صورتی که در فصول سرد سال با تغییر حالت، امکان انتقال اشعه مادون قرمز را ایجاد کرده و باعث گرمایش فضای داخلی ساختمان می­شوند. همچنین این پنجره ­ها با توجه به ساختار خود، تبادل حرارت هدایتی فضای داخل ساختمان و  محیط بیرون را به شدت کاهش می­دهند.

عایق صوتی:

پنجره­ های هوشمند عایق صوتی خوبی هستند و تا حد قابل قبولی مانع از عبور صدا به فضای داخلی ساختمان می ­شوند.

مقاومت بالا:

با توجه به آزمایشات انجام شده، در صورت شکستن شیشه­ های هوشمند، خرده ­های شیشه پراکنده نشده و ساختار این شیشه­ ها باعث نگه­داری تکه­ های شیشه در کنار هم می­شود. لذا این شیشه­ ها در زمان شکستن از قاب خود خارج نمی­شوند و تا زمان تعویض شیشه، خطر ریزش وجود نخواهد داشت.

هزینه نگه­داری پایین:

شیشه­ های هوشمند مصرف پایینی دارند و هزینه اولیه نصب آن­ها با کاهش هزینه ­های ناشی از کارکرد دستگاه­های سرمایشی و گرمایشی طی چند سال برگشت پذیر می­باشد. از طرفی شیشه ­های هوشمند مانند شیشه­ های معمولی هزینه نگه­داری خاصی ندارند.