چیلر

پین تپ دوشنبه 3 آذر 1399 - 14:30
چیلر

یکی از مهم­ترین تجهیزا­­ت مورد استفاده به منظور تأمین بار سرمایشی، چیلرها می­باشند که با سیکل تبرید تراکمی و یا جذبی باعث خنک سازی سیال مورد استفاده در سیستم­های تهویه مطبوع می­شوند.  

در واقع چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد سرمایش می­شوند.

  • چیلر با سیکل تبرید تراکمی: چیلر با سیکل تبرید تراکمی از 3 بخش کندانسور، اواپراتور (مبدل حرارتی سرد کننده) و کمپرسور تشکیل شده است. طی فرآیند تولید سرما، گاز مبرد در کمپرسور متراکم شده و وارد کندانسور می­شود. بخار در کندانسور تقطیر شده و پس از عبور از شیر انبساط با یک تقلیل فشار ناگهانی به اواپراتور منتقل می­شود. مایع اشباع منتقل شده به اواپراتور به دلیل فشار پایین خود تبدیل به بخار شده و با دریافت انرژی نهان تبخیر خود از محیط اواپراتور تولید سرما می­کند. بخار تولید شده در اواپراتور، به کمپرسور منتقل می­شود تا این تحولات در یک سیکل تراکمی بخار متناوباً انجام ­شود.
  • چیلر با سیکل تبرید جذبی: در چیلر جذبی، ژنراتور و ابزربر وظیفه کمپرسور را به عهده دارند. به این صورت که آب (سیال مبرد) بر روی لوله ­های اواپراتور پاشش شده و به دلیل خلاء نسبی موجود، در دمای پایین به جوش می ­آید و با تبخیر در اواپراتور ایجاد برودت می­کند. بخار ایجاد شده در اواپراتور به ابزربر منتقل شده و توسط لیتیوم بروماید در ابزربر جذب می­شود. لیتیوم بروماید رقیق شده به ژنراتور منتقل شده و بواسطه حرارت بالا به دو فاز بخار و مایع تغلیظ شده تبدیل می­شود (حرارت در ژنراتور به وسیله بخار داغ، آب گرم و یا مشعل تأمین می­شود)، مایع به جا مانده تحت تأثیر نیروی جاذبه به ابزربر باز می­گردد. همچنین بخار ایجاد شده وارد کندانسور شده و توسط آب برج خنک کننده، تقطیر و مجددا به اواپراتور منتقل می­شود تا سیکل برودتی دستگاه تکرار شود.

چیلرهای جذبی در مقایسه با چیلرهای تراکمی در حالتی که ظرفیت یکسانی داشته باشند، حجم کمتری داشته و  فضای کمتری را اشغال می­کنند. همچنین چیلرهای جذبی می­توانند تا ظرفیت 1500 تن تبرید طراحی و اجرا شوند، در صورتی که چیلرهای تراکمی حداکثر تا ظرفیت 300 تن تبرید قابل اجرا هستند.

چیلرهای تراکمی، آلودگی صوتی، لرزش و ارتعاش زیادی دارند که ناشی از کارکد کمپرسور می­باشد. لذا چیلرهای جذبی در مقایسه با چیلرهای تراکمی آلودگی صوتی کمتری ایجاد می­کنند. همچنین استفاده از آب مقطر به عنوان مبرد در چیلر جذبی در مقایسه با مبردهای کلروفلوورکربن­ مورد استفاده در چیلر تراکمی، آسیبی به محیط زیست و لایه ازون وارد نمی­کند. در نهایت یکی از مهمترین مزیتهای چیلرهای جذبی نسبت به چیلرهای تراکمی، مصرف کمتر انرژی الکتریکی می­باشد. چرا که میزان مصرف پمپ در چیلر جذبی در مقایسه با کمپرسور چیلر تراکمی بسیار ناچیز می­باشد.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد