کنترل هوشمند چیلر تراکمی

پین تپ سه شنبه 7 اردیبهشت 1400 - 17:36
کنترل هوشمند چیلر تراکمی

کنترل هوشمند چیلر تراکمی

استفاده از چیلرهای تراکمی به عنوان سیستم سرمایشی مرکزی ساختمانها، 35 درصد از مصرف برق سالیانه ساختمان را به خود احتصاص می­دهد. در حالیکه در کشورهای توسعه یافته، متوسط مصرف چیلر تراکمی 20 درصد از مصرف سالیانه انرژی ساختمان را شامل می­شود. لذا با توجه به بالا بودن سهم انرژی مصرفی سیستم سرمایش مرکزی و همچنین اهمیت مدیریت انرژی به دلیل رو به اتمام بودن منابع انرژی، استفاده از سیستم­ کنترل هوشمند به منظور مدیریت انرژی مصرفی این سیستم پیشنهاد می­شود.

سیستم کنترل هوشمند با استفاده از اطلاعات دریافتی از سنسورهای حرارتی نصب شده در موقعیت­های مختلف، از جمله؛ ضلع شمالی ساختمان برای اندازه­گیری دمای هوای بیرون، لوله رفت آب سرد به سمت پایانه­های برودتی، لوله برگشت آب سرد به چیلر، سنسورهای داخلی و Anti-Freeze و همچنین ترمینالهای خروجی با هدف کنترل تجهیزات الکتریکی همچون کمپرسورها، پمپ­های آب و فن­های برج خنک کن، با توجه به تغییرات دمای محیط بیرونی، عملکرد کمپرسورها، پمپ­ها، فن برج خنک کن و سایر تجهیزات وابسته به سیستم سرمایشی را کنترل کرده و شرایط آسایشی مناسب را در فضای داخلی ساختمان فراهم می­کند.

 از دیگر ویژگی­های سیستم کنترل هوشمند، برنامه­پذیر بودن آن می­باشد. لذا در ساختمان­هایی با کاربری منقطع، با تعریف ساعات کاری ساختمان در سیستم کنترلی، می­توان ساعات کاری سیستم سرمایش مرکزی را مشخص کرد تا در ساعات تعطیلی، سیستم سرمایشی نیز خاموش شود. همچنین سیستم سرمایشی ساعتی قبل از شروع به کار ساختمان راه اندازی می­شود تا شرایط مطلوب را در ساختمان فراهم کند. از این رو استفاده از دستگاه کنترل هوشمند علاوه بر افزایش سرعت و دقت در تنظیم شرایط مطلوب، با کنترل ساعت کارکرد سیستم مرکزی، باعث افزایش عمر مفید سیستم سرمایش مرکزی و تجهیزات وابسته به آن می­شود.

با توجه به توضیحات ارائه شده در رابطه با کارکرد سیستم کنترل هوشمند، می­توان گفت استفاده از این سیستم با کاهش مصرف انرژی و هزینه مربوط به آن و همچنین کاهش هزینه­ نگه­داری تجهیزات و تأسیسات مربوط به سیستم سرمایش مرکزی، یکی از راهکارهای موثر مدیریت انرژی با دوره بازگشت سرمایه کوتاه مدت می­باشد که قادر است مصرف انرژی در ساختمان­ را تا 15 درصد کاهش دهد.

 

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد