تعمیر و نگهداری موتورخانه ساختمان

پین تپ دوشنبه 27 اردیبهشت 1400 - 14:02
تعمیر و نگهداری موتورخانه ساختمان

موتورخانه‌های ساختمان که عموما در پایین ترین بخش یک ساختمان قرار دارند، نیازمند توجه ویژه‌ای هستند. زیرا در صورتی که هر گونه مشکلی برای آن‌ها به وجود آید، سیستم گرمایشی ساختمان دچار مشکل می‌شود. این امر می‌تواند یکی از ناگوارترین اتفاقات ممکن برای یک ساختمان و اهالی ساکن آن باشد. به همین دلیل تعمییر و نگهداری موتورخانه ساختمان به روش صحیح، یکی از مهم ترین اعمالی است که همگان باید از آن اطلاع داشته باشند. در ادامه اطلاعاتی را راجع به این موضوع بیان خواهیم کرد.

سرویس نکردن موتورخانه ساختمان به مدت طولانی، از عمر مفید آن می‌کاهد.

نکاتی راجع به تعمیر و نگهداری از موتورخانه ساختمان

به دلیل اهمیت ویژه‌ای که عملکرد موتورخانه در یک ساختمان دارد، می‌بایست شیوه نگهداری صحیحی برای موتور خانه اعمال کرد. بدین منظور لازم است تا هر چند وقت یکبار آن را سرویس کرد و از صحت عملکرد تمامی اجزای آن اطلاع یافت. بهتر است برای این امر از یک تعمیرکار خبره کمک بگیرید. یک تعمیرکار با تجربه معمولا یک چک لیست از بخش‌های مختلف موتور خانه به همراه دارد که با توجه به آن، تمامی اجزای موتور خانه را بررسی می‌کند.

بررسی سنسور‌های دمایی در موتور خانه یکی از مهم ترین فعالیت‌های یک تعمیرکار به حساب می‌آید. در صورتی که دمای موتور خانه از حد نرمال خارج باشد، تعمیر کار می‌بایست اقدامات لازم برای این مشکل را انجام دهد.

مهم ترین مهارتی که یک تعمیرکار در حین تعمییر و نگهداری موتورخانه ساختمان باید به کار گیرد، مهارت شناسایی مشکلات در اجزای موتورخانه با کمک صدای آن‌ها می‌باشد. یک تعمیرکار ماهر به خوبی می‌داند که صدای نرمال اجزای متحرک موتور خانه مانند: فن، مشعل، پمپ، کمپرسور چیلر و... به چه صورت است و در صورتی که صدای غیرطبیعی بشنود می‌تواند آن را تشخیص دهد.

هزینه تعمیرات و نگهداری موتورخانه به چه عواملی بستگی دارد؟

بسیاری از افراد نگران هزینه‌هایی هستند که تعمیر و نگهداری موتورخانه برای آن‌ها به وجود می‌آورد. اما این هزینه‌ها به چند عامل کلی بستگی دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید هزینه‌های کلی تعمیر و نگهداری موتورخانه مورد نظر خود را تخمین بزنید.

هنگام سرویس کردن موتورخانه، تابلوهای برق را بررسی کنید.

 • حجم موتورخانه: اولین عاملی که میزان هزینه‌های نگهداری موتورخانه را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، حجم موتور خانه می‌باشد. روشن است که بزرگی یک موتورخانه دلیل بر حضور تجهیزات زیاد در آن می‌باشد. این تجهیزات نیاز به سرکشی و بررسی مکرر داشته و از این طریق حجم کار زیاد شده و هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابد.
 • قدمت موتورخانه: کهنگی موتورخانه و تجهیزات آن تاثیر بسزایی روی هزینه‌های مربوط به تعمییر و نگهداری موتورخانه ساختمان دارد. زیرا تجهیزات قدیمی در با گذر زمان به پایان عمر خود نزدیک می‌شوند.
 • نوع نگهداری در سالیان گذشته: در بحث هزینه‌های مربوط به نگهداری موتورخانه، این موضوع اهمیت زیادی پیدا می‌کند که آیا در سالیان گذشته از آن به خوبی نگهداری شده است؟ آیا مسئول موتورخانه قبلی تجهیزات را به موقع سرویس کرده است؟ این موضوع از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که سرکشی نکردن و سرویس نکردن تجهیزات ممکن است در گذر زمان آسیب‌های جدی و به دنبال آن هزینه‌های سنگینی را به وجود آورد.
 • میزان نیاز به سرکشی موتورخانه: بدیهی است که نوع کاربری هر ساختمان با دیگری متفاوت می‌باشد و این موضوع روی نیاز به سرکشی از موتورخانه ساختمان و هزینه‌های مربوط به آن نیز تاثیر می‌گذارد. برای مثال هزینه تعمیر و نگهداری از موتورخانه ساختمانی که ماهی یک بار نیاز به سرکشی دارد با هزینه تعمیر و نگهداری از موتورخانه ساختمانی که هفته‌ای یک بار نیاز به سرکشی دارد، یکسان نخواهد بود.
 • البته موارد گفته شده تنها موارد تاثیرگذار روی هزینه‌ها نبوده و برای دانستن هزینه‌های مربوط به تعمییر و نگهداری موتورخانه ساختمان می‌بایست موتورخانه از نزدیک بررسی و هزینه‌ها مشخص شود.

 • موتورخانه‌های قدیمی نیاز به بررسی و توجه بیشتری نسبت به موتورخانه‌های جدید دارند.

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد