مدیریت انرژی و کاهش مصرف گاز ساختمان

پین تپ پنجشنبه 10 تیر 1400 - 10:32
مدیریت انرژی و کاهش مصرف گاز ساختمان

مدیریت انرژی

مدیریت انرژی بدون اندازه گیری صحیح امکان پذیر نخواهد بود

‌‌مدیریت انرژی و کاهش مصرف آن به معنای استفاده بجا از انرژی و اندازه گیری دقیق مصرف کننده ها به منظور کاهش هزینه های مصرف انرژی با توجه به ویژگی هایی مانند ویژگی های جغرافیایی، موقعیت آموزش و... است.

مدیریت انرژی در ساختمان

بهینه سازی انرژی در ساختمان ها یکی از معضل های دنیای مدرن

مدیریت انرژی در ساختمان ها یکی از مباحث مهمی است که کمک زیادی به بشریت در صرفه جویی و بهینه سازی انرژی کرده است. ساختمان های بزرگ به دلیل داشتن بخش های متنوع مصرف انرژی بیشتری دارند به همین دلیل نیازمند به سیستم کنترل انرژی یا EMS هستند.

همچنین این سیستم به دلیل کنترل از راه دور همیشه چک می‌شود و در صورت بروز مشکل به سرعت رفع می‌شود.

موارد مورد استفاده از سیستم مدیریت انرژی

 • سیستم های گرمایشی
 • سیستم های الکتریکی
 • سیستم های صوتی تصویری
 • سیستم های تهویه

با ساخته شدن این سیستم مدیریت انرژی و کاهش مصرف آن بسیار آسان تر شد و صرفه جویی  انرژی به سطح مطلوبی در ساختمان های تجاری و... رسید.

این فناوری باعث شد تا ساختمان هایی که از سیستم گرمایشی مدرن استفاده می‌کنند از یک دستگاه مدیریت خودکار استفاده کنند که بتواند ایراد ها و مشکلات را به صورت خودکار شناسایی و با به صدا درآوردن آلارم های مخصوص آن را گوش زد کند.

کاهش مصرف گاز در ساختمان

سرانه مصرف گاز در ساختمان های 3 برابر متوسط جهانی است

با توجه به آمار ها جمعیت جهان روز به روز در حال افزایش است. و این جمعیت نیازمند به پخت غذا و کنترل دمای خانه در فصول سرد  می‌باشند. اما این مقدار انرژی گرمایی از کجا تامین می‌شود؟ این انرژی توسط لوله های گاز تامین می‌شوند و روز به روز مصرف گاز در جهان در حال افزایش است. با بیشتر شدن جمعیت، برنامه صرفه جویی و بهینه سازی مصرف این انرژی تجدید پذیر به ویژه در ساختمان ها مورد بررسی قرار گرفت. بررسی ها نشان می‌دهد که پیک مصرف برق در فصول سرد است یعنی بیشترین پیک مصرف گاز صرف گرمایش فضای ساختمان ها می‌شود.

راهکار های کاهش مصرف گاز

همانطور که گفته شد بیشترین سرانه مصرف گاز را ساختمان ها در امور گرمایشی دارند پس برای صرفه جویی از گاز باید برخی از روش های مدیریت انرژی و کاهش مصرف آن را در امور ساختمان ها بلد باشیم.

 1. استفاده از وسایل با برچسب مصرف از نوع A
 2. شستن لباس ها با آب سرد
 3. استفاده از درزگیر و پنجره های مناسب برای جلوگیری از فرار دما
 4. پوشیدن لباس های مناسب و تنظیم هوشمند دمای اتاق با دمای بدن
 5. استفاده از سیستم گرمایشی خودکار

این روش ها مهم ترین عوامل در بهینه سازی مصرف گاز در ساختمان هاست البته بهینه سازی و مدیریت هوشمند انرژی در ساختمان ها یک فرایند مهندسی پیچیده، پر هزینه و زمان بر است اما شرایط زندگی در زمین را برای نسل های آینده نیز فراهم می‌سازد و می‌توان با استفاده از روش های مدیریت انرژی و کاهش مصرف آن زمین را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کرد.

 

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد