چند روش موثر برای مدیریت انرژی و کاهش مصرف برق ساختمان

پین تپ چهارشنبه 9 تیر 1400 - 16:59
چند روش موثر برای مدیریت انرژی و کاهش مصرف برق ساختمان

چند روش موثر برای مدیریت انرژی و کاهش مصرف برق ساختمان

در طی چند دهه اخیر استفاده از انرژی برق در فعالیت‌های مختلف جامعه رشد چشمگیری داشته به گونه‌ای که امروزه زندگی بدون برق و وسایل الکتریکی قابل تصور نیست. یکی از مراکز اصلی مصرف‌کننده انرژی در الگوی مصرف کشور، ساختمان‌ها هستند بنابراین بهینه‌سازی انرژی و درنتیجه آن مدیریت انرژی و کاهش مصرف برق ساختمان مخصوصاً ساختمان‌های عمومی، ضروری به نظر می‌رسد. مدیریت انرژی بر کلیه بخش‌های ساختمان به منظور کاهش هزینه‌های مصرف انرژی، نظارت داشته و  موجب شفاف‌سازی فعالیت‌های مرتبط با مصرف انرژی شده و موجب بروز نتایج مثبت در جهت کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

صرفه‌جویی در مصرف برق

روش‌های موثر بر مدیریت انرژی و کاهش مصرف برق ساختمان

 1. کاهش مصرف برق در بخش روشنایی با جایگزینی لامپ‌های کم مصرف و استفاده از فوتوسل‌ها

در کشور ایران در حدود 20 درصد از انرژی الکتریکی مصرفی متعلق به سیستم روشنایی است. در بخش خانگی، 25 درصد از انرژی برق مصرفی مربوط سیستم روشنایی می‌باشد. در حالت کلی بهینه‌سازی سیستم روشنایی و استفاده از سیستم‌های کنترل و تجهیزات پربازده، موجب بیش از 75 درصد صرفه‌جویی خواهد شد. همچنین بهینه‌سازی سیستم روشنایی می‌تواند بر روی الگوی مصرف و عملکرد بهینه دیگر تأسیسات جانبی مانند بخش سرمایش نیز تأثیرگذار باشد.

صرف نظر از نوع سیستم روشنایی انتخابی در ساختمان، نحوه بهره‌برداری از این سیستم نیز در میزان مصرف انرژی موثر است. نور خروجی از لامپ‌ها با گذشت زمان به دلایل مختلفی نظیر خاموش و روشن کردن‌های متوالی، میزان کثیفی لامپ و دیگر تجهیزات روشنایی، کاهش می‌یابد. به همین دلیل در اغلب طراحی‌ها میزان روشنایی 25 درصد از روشنایی لازم، بیشتر در نظر گرفته می‌شود که این خود هزینه‌های زیادی را به دنبال دارد. برای جلوگیری از اینگونه هزینه‌ها، تعمیر و سرویس به موقع لامپ‌ها و تجهیزات روشنایی پیشنهاد می‌گردد. همچنین با تعویض تأسیسات قدیمی و جایگزینی لامپ‌های کم مصرف می‌توان تا 5/1 درصد در میزان مصرف انرژی برق صرفه‌جویی کرد.

قسمت قابل توجهی از انرژی برق در بخش‌هایی مانند راهروها، پله‌‌ها و سرویس‌های بهداشتی به هدر می‌رود. استفاده از تجهیزات فوتوسل در این زمینه می‌تواند بسیار راهگشا باشد. این تجهیزات ارزان قیمت بوده و با استفاده از حسگرهای حساس به حرکت مدار، روشنایی را قطع و وصل می‌کند.

پله‌ها محلی مناسب برای نصب فوتوسل

 1. روش‌های کاهش مصرف انرژی برق در بخش فن‌کوئل‌ها

استفاده از ترموستات‌های مدرن با کنترل یکپارچه و صحیح درجه حرارت اتاق‌ها موجب مدیریت انرژی و کاهش مصرف برق ساختمان در بخش فن‌کوئل‌ها می‌شود. این صرفه‌جویی 8 تا 10 درصد بوده که معادل 14730 کیلووات ساعت می‎باشد. درصورت وجود ترموستات در ساختمان‌ها، با تنظیم ترموستات‌های فعلی نیز می‌توان تا حدی به این میزان کاهش مصرف برق دست یافت و نیازی به هزینه‌های اضافه نیست.

 1. کاهش مصرف انرژی برق با استفاده از موتورهای پربازده یا مغناطیسی

انتخاب و استفاده از اینگونه موتورها باید با دقت و دانش کافی انجام گیرد، در غیر این صورت ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. در جایگزینی موتورها باید با احتیاط عمل شود زیرا ممکن است با جایگزینی موتور پربازده، سرعت فن یا پمپ افزایش یافته و اگرچه با این افزایش میزان دبی بیشتر می‌شود اما افزایش توان خروجی از افزایش بازدهی بیشتر شده و به جای صرفه‌جویی در میزان انرژی مصرفی، موجب افزایش سطح مصرف می‌شود.

البته باید ذکر شود که نبود قیمت پایدار برای موتورهای پربازده یا مغناطیسی در ایران موجب ریسک بیشتر خرید آن‌ها می‌شود.

 1. راهکارهای مدیریتی جهت کاهش مصرف انرژی برق

در نتیجه راهکارهای گفته شده، باید سیستمی برای تدوین مسائل و مشکلات مصرف انرژی برق اجرا شود. برای رسیدن به هدف مدیریت انرژی و کاهش مصرف برق ساختمان باید مواردی را در نظر گرفت با اجرای آن‌ها بهینه‌سازی انرژی صورت گیرد. این موارد شامل؛

 1. جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های مورد نیاز از میزان انرژی مصرفی در ساختمان
 2. انجام ممیزی انرژی
 3. شناسایی و استفاده از فرصت‌های موجود جهت صرفه‌جویی در انرژی و به کارگیری بهینه‌سازی انرژی
 4. نظارت همیشگی و ارزیابی اقداماتی که جهت کاهش مصرف برق ساختمان انجام شده است.

موارد گفته شده همگی بخش کوچکی از راهکارهای مدیریت انرژی و کاهش مصرف برق در ساختمان است. موارد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند موجب کاهش مصرف برق شوند که شاید ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر باشند. این موارد شامل استفاده از پنجره‌های سقفی و پنجره‌هایی در ضلع جنوبی هنگام ساخت ساختمان برای افزایش نورگیری شود، سرویس کردن سیستم‌های گرمایش و سرمایش در هرفصل، استفاده از کمپرسورهای هوا و آموزش فرهنگ صرفه‌جویی به افراد، می‌شود.

نورگیری بیشتر با استفاده از پنجره‌های سقفی

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد