بخاری گازسوز هوشمند

پین تپ یکشنبه 25 آبان 1399 - 10:26
بخاری گازسوز هوشمند

در حال حاضر بیش از یک سوم تقاضای انرژی مربوط به بخش خانگی می­باشد. لذا بهینه سازی مصرف انرژی در بخش خانگی، یکی از موارد مهم در کاهش مصرف انرژی و درنتیجه کاهش انتشار گاز­های گلخانه­ای می­باشد. از طرفی کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی، صرفه اقتصادی نیز به دنبال خواهد داشت.

یکی از موارد مهم مصرف انرژی در بخش خانگی، انرژی مورد نیاز به منظور ایجاد گرمایش در فصول سرد سال می­باشد. به طوریکه در حدود 25 درصد از انرژی مصرفی در بخش خانگی، صرف ایجاد گرمایش در فضای ساختمان­ها در فصول سرد سال می­شود. از طرفی اغلب سیستم‌های گرمایشی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند، مصرف انرژی بالایی داشته و باعث هدر رفت انرژی می‌شوند. همچنین برخی از این سیستم‌ها، مانند بخاری­های گازی باعث آسیب‌های انسانی از جمله سوختگی و گازگرفتگی نیز می­شوند. از این رو اخیرا بخاری­های گازی هرمتیک کم مصرف و هوشمند در راستای افزایش بهره وری انرژی و افزایش سطح ایمنی، به بازار معرفی شده­اند. این بخاری­ها می­توانند مصرف انرژی را تا 50 درصد کاهش داده و در نتیجه هزینه‌های گرمایشی را کم کنند.

بخاری­های گازی هرمتیک نسبت به سایر سیستم­های گرمایشی کاملاً هوشمند بوده و مجهز به سنسورهای ایمنی می­باشند که عملکرد بخاری را مورد کنترل قرار می‌دهند. بسته بودن محفظه احتراق، برخورداری از سیستم کنترل دمای محیط و همچنین سیستم تشخیص دود، استفاده از تکنولوژی بدنه سرد به منظور پیشگیری از سوختگی در اثر تماس که علی الخصوص در رابطه با کوکان بسیار کاربردی می­باشد، از جمله ویژگی­های منحصر به فرد این نوع از بخاری­ها می­باشد.

همانطور که گفته شد، در این سیستم­های گرمایشی، محفظه احتراق کاملا بسته بوده و هوای مورد نیاز احتراق از محیط خارج از ساختمان تأمین می­شود. لذا مطابق شکل زیر، فرآیند جذب اکسیژن و دفع گازهای حاصل از احتراق، بوسیله دو لوله هم محور که در داخل هم قرار گرفته­اند انجام می­شود. گرمای حاصل از احتراق نیز به وسیله یک فن، به محیط منتقل می­شود.

بخاری­های هرمتیک به صورت ترموستاتیک عمل کرده و زمانی که دمای محیط به مقدار تنظیم شده برسد به طور خودکار خاموش شده و در حالت آماده به کار قرار می­گیرند. همین امر باعث کاهش مصرف گاز می­شود. همچنین زمانی که دمای محیط به میزان مطلوب می رسد، پیش از توقف بخاری، فن به مدت چند دقیقه به چرخش ادامه می­دهد تا گرمای باقی مانده درون سیستم به محیط منتقل شود. از طرفی عدم وجود شمعک و استفاده از سیستم جرقه زن اتوماتیک در این سیستم باعث شده است این بخاری­ها نیازی به کمترین مصرف گاز در زمان آماده به کار نداشته باشند. و در نهایت احتراق کامل در محفظه احتراق بسته بخاری نیز باعث کاهش مصرف گاز شده است.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد