تعمیر و نگهداری بویلر بخار

پین تپ پنجشنبه 30 اردیبهشت 1400 - 12:23
تعمیر و نگهداری بویلر بخار

امروزه یکی از دستگاه‌هایی که در زمینه گرمایشی بسیار کاربرد دارد، بویلر بخار می‌باشد. در واقع بویلر‌ها مخازنی هستند که در آن‌ها آب گرم گردش دارد. به طور کلی این بویلر‌ها آب و گرما را باهم ترکیب می‌کنند تا بتوانند بخار تحت فشار تولید کنند. از این بویلر‌ها برای سیستم گرمایشی منازل، موتور‌های تامین انرژی و... استفاده می‌شود. ما امروز در این مقاله قصد داریم در ارتباط با تعمیر و نگهداری بویلر بخار صحبت کنیم، پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

بویلر یا دیگ بخار چه کاربردی دارد؟

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، بویلر‌ها در صنایع مختلف کاربرد‌های متفاوتی دارد مانند: گرمایش منازل و...

این دیگ‌های بخار با توجه با کارایی هایشان، انواع مختلفی نیز دارند.

بویلر‌ها را می‌تواند به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد که هر یک از آن‌ها کاربرد متفاوتی دارند.این دیگ‌ها را می‌تواند بر اساس تیپ و شکل، ظرفیت و محتوای لوله ها دسته بندی کرد.

بویلر یا دیگ بخار انواع بسیار متنوعی دارد

تعمیر و نگهداری بویلر ها به چه صورت انجام می شود؟

بسیار اتفاق می‌افتد که از بویلر بخار به مدت طولانی استفاده نشود. در این صورت امکان پوسیدگی لوله‌ها و صدمه دیدن مخزن بسیار بالا می‌رود. به همین دلیل است که تعمیر و نگهداری بویلر بخار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این دیگ‌ها را باید در بهترین شرایط محیطی قرار داد تا از هرگونه آسیب رسیدن به آن‌ها جلوگیری شود.

دیگ‌های بخار از دو بخش اصلی ناحیه تولید بخار و محفظه احتراق تشکیل شده اند. نگهداری و تعمیر این دو قسمت کاملا با یکدیگر تفاوت دارد. شرایطی که بخار در آن تولید می‌شود به عوامل زیادی مانند: شرایط محیطی و مدت زمان نگهداری بستگی دارد.

از بویلر ها برای گرمایش ساختمان ها و منازل استفاده می شود

نگهداری از بویلر ها به دو روش انجام می شود:

همانطور که گفته شد، از بویلر‌های بخار به دو روش نگهداری می‌شود. خشک و تر.

در صورتی که قرار است بویلر‌ها مدت زمان بسیار زیادی را خارج از خط تولید بگذرانند و یا امکان کاهش دمای محیط وجود داشته باشد، از روش نگهداری خشک استفاده می‌شود. اما از روش تر زمانی استفاده می‌شود که دیگ بخار مدت زمان کوتاهی خارج از خط تولید باشد. مانند تعطیلات آخر هفته.

روش نگهداری خشک: در این روش برای این که از خشک شدن سطح دیگ بخار اطمینان حاصل کنند، دما و فشار را در آن بالا می‌برند. در این صورت باید تمامی سطوح بویلر بخار از نقطه شبنم بالاتر باشد تا پدیده میعان آب رخ ندهد. تعمیر و نگهداری بویلر بخار کار دشواری است و باید در انجام دادن آن بسیار دقت کرد.

بویلر بخار مدل ایستاده نیز دارد

روش نگهداری تر: در این روش ابتدا باید اقدام به آبگیری دیگ بخار کنید. برای این کار باید تا حجم متعارفی از دیگ بخار را با آب هوازدایی شده و مواد مخصوص محافظت از بویلر بخار پر کنید. البته این روش در صورتی کاربرد دارد که بویلر بخار، سوپرهیتر نداشته باشد.

در این روش لازم است که تمامی مواد در بویلر بخار به صورت یکنواخت پخش شده باشد. برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع، می‌توان از یک پمپ برای به گردش درآمدن آب استفاده کرد.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد